Какво е алуминиева плоча 1060?
Алуминиевата плоча 1060 е кован, не-топлинно-продукт от серия 1xxx, който съдържа минимум 99,60% алуминий. Тъй като съдържанието на сплави умишлено се поддържа изключително ниско, материалът също се описва като промишлена чиста алуминиева плоча. Тази чистота обяснява повечето от търговските му предимства: висока електрическа и топлопроводимост, отлична пластичност, добра устойчивост на атмосферна корозия и достатъчно прост маршрут на валцуване, за да запази класа сред най-икономичните налични серии плочи и ленти.
Компромисът-е, че якостта. 1060 не може да бъде укрепена чрез третиране с разтвор или утаително втвърдяване, така че единственият практичен механизъм на укрепване е втвърдяването на деформация по време на студено валцуване. Класът се доставя в O, H12, H14, H16, H18 и стабилизираните температури от H22 до H28, но дори и в най-тежки условия неговата товароносимост-капацитет остава скромна. Поради това дизайнерите определят 1060, където формоспособността, проводимостта и устойчивостта на корозия имат повече значение от високата граница на провлачване.
Химичен състав и приложени стандарти
Ограниченията по-долу следват таблицата със стандартния състав за обозначението 1060. Желязото и силицият са доминиращите остатъчни елементи, като и двата се поддържат ниски, защото намаляват електрическата проводимост и образуват груби съставни частици, които пречат на дълбокото изтегляне.
| елемент | Граница, масов % |
|---|---|
| Алуминий (Al) | 99,60 минимум |
| Силиций (Si) | 0,25 максимум |
| желязо (Fe) | 0,35 максимум |
| Мед (Cu) | 0,05 максимум |
| Манган (Mn) | 0,03 максимум |
| магнезий (Mg) | 0,03 максимум |
| Цинк (Zn) | 0,05 максимум |
| Титан (Ti) | 0,03 максимум |
| Ванадий (V) | 0,05 максимум |
| Други, всеки / общо | 0,03 / 0,10 максимум |
Съставът обикновено се декларира в съответствие с EN 573-3, GB/T 3190 или еквивалентен запис в регистъра за степен 1060, докато механичните свойства за плочи и ленти са подредени според EN 485-2, ISO 6361-2, ASTM B209, GB/T 3880.1 и GB/T 3880.2. Обозначенията за температура следват EN 515 или ANSI H35.1. Два съседни класа често се цитират като алтернативи: 1050A с минимум 99,50% алуминий и 1100 с минимум 99,00% плюс 0,05 до 0,20% мед. Придвижването нагоре по скалата за чистота повишава проводимостта и възможността за формоване, но коства сила.
Механични и физични свойства
Цифрите по-долу са примерни диапазони за 1060 листа и плочи. Подредените температура и дебелина определят гарантираните стойности в управляващата спецификация, така че таблиците със свойства винаги трябва да се четат спрямо съответния стандарт, вместо да се третират като фиксирани числа.
| Темперамент | Якост на опън Rm, MPa | 0,2% напрежение на издръжливост Rp0,2, MPa | Удължение A50, % |
|---|---|---|---|
| O (закален) | 60 до 95 | 20 минимум | 23 минимум |
| H12 | 85 до 120 | 65 минимум | 10 минимум |
| H14 | 105 до 145 | 85 минимум | 8 минимум |
| H16 | 120 до 160 | 100 минимум | 6 минимум |
| H18 | 145 до 185 | 120 минимум | 4 минимум |
Основни физически данни: плътност 2,71 g/cm3, диапазон на топене 646 до 657 градуса C, модул на еластичност около 69 GPa, топлопроводимост приблизително 234 W/(mK) при 20 градуса C, електрическа проводимост около 61% IACS в отгрято състояние, електрическо съпротивление приблизително 0,0282 микро-ohm.meter и коефициент на линейно термично разширение от 23,6 x 10-6 на келвин между 20 и 100 градуса C. Комбинацията от ниска плътност и висока проводимост поддържа 1060 в търсенето на-токоносещи и разсейващи топлина компоненти.
Повърхности, размери и изработка
1060 плоча и лист се произвеждат с дебелина от 0,15 мм до 300 мм и ширина от 20 мм до 3000 мм, с разкроена дължина до поръчан размер. Стандартните покрития включват фрезово покритие, покрити, релефни, четкани, полирани, огледални и анодизирани повърхности.
Анодирането е най-често срещаният начин за довършителни работи. Анодният филм, отгледан върху висока -чистота, е плътен, прозрачен и по същество безцветен, така че твърдостта, устойчивостта на износване и устойчивостта на корозия се подобряват, без да се крие металният вид, а порестият филм приема багрила за декоративна работа. Типичните приложения на анодизираното покритие включват архитектурни панели, облицовки на уреди, табели с имена и фасции.
За производство, 1060 срязвания, огъвания, ролкови-форми, завъртания и дълбоки изтегляния лесно и заварки с конвенционални методи. Обработваемостта му е лоша, тъй като меката матрица е склонна да се размазва, така че фрезоването и струговането се нуждаят от остри инструменти с висок-наклон, големи хлабини и ефективно смазване. Инструментите за формоване трябва да се поддържат чисти и добре полирани, за да се избегнат следи от прихващане върху меката повърхност.
Типични приложения
Строителство и архитектура: покриви, стенни облицовки, тавани, дограми, окачени фасади и вътрешни декоративни панели.
Електрическо и електронно оборудване: шини, намотки на трансформатори, корпуси на кондензатори и батерии, радиатори, радиатори и проводими компоненти.
Опаковка: контейнери, капачки и компоненти-в контакт с храни, където не-токсичността и хигиената са от значение.
Транспорт: вътрешни панели, каросерии на превозни средства, компоненти на кораби и фитинги на железопътни вагони, които се възползват от ниското тегло.
Общи промишлени и потребителски стоки: табели, билбордове, рефлектори, табели с имена, кухненски мивки, държачи за лампи, перки на вентилатори, циферблати на часовници, топлообменници и дълбоко{0}}изтеглени или центрофугирани кухи съдове.
Във всеки случай степента е избрана по-скоро за обработваемост, устойчивост на корозия и проводимост, отколкото за структурна здравина. Когато трябва да се носят по-високи товари, сплав от серия 3000 или 5000 е по-добрият избор.
Често задавани въпроси
В: Алуминиевата плоча 1060 счита ли се за чист алуминий?
да Обозначението гарантира минимум 99,60% алуминий, което го поставя сред индустриалните степени на чистота, а не легираните серии.
В: Може ли алуминиевата плоча 1060 да бъде термично обработена?
Не. Това не-не подлежи на-термична обработка. Якостта може да се повиши само чрез студена обработка, а закаленият O закал се възстановява чрез нагряване, а не чрез закаляване.
Въпрос: Каква е разликата между 1060, 1050A и 1100?
1050A изисква поне 99,50% алуминий, 1060 изисква 99,60%, а 1100 изисква 99,00% с 0,05 до 0,20% мед. По-високата чистота означава по-добра проводимост и формоспособност, докато по-ниската чистота обикновено означава малко по-висока якост и по-ниска цена.
В: Кои характери са налични?
O, H12, H14, H16, H18 и стабилизираните температури H22, H24, H26 и H28 са обичайните условия за доставка, като H24 или H14 са най-често срещаните за обща работа с листове.
В: 1060 подходящ ли е за анодиране?
да Неговото ниско съдържание на сплав произвежда чист, плътен, безцветен аноден филм, който подобрява твърдостта, устойчивостта на износване и устойчивостта на корозия и приема добре боядисване.
В: Може ли 1060 алуминиева плоча да се използва за-приложения за контакт с храни?
да Нелегираният състав е не-токсичен и не съдържа добавки от тежки-метали, открити в някои други серии, поради което се използва широко за съдове за готвене, съдове за съхранение и опаковъчни компоненти.







